AKO SA PRIPRAVIŤ NA POHOVOR V ANGLIČTINE?

Individualny kurz anglictiny- preco je vyhodnejsi ako skupinovy kurz anglictiny
INDIVIDUÁLNY KURZ ANGLIČTINY- PREČO JE VÝHODNEJŠÍ AKO SKUPINOVÝ KURZ?
marec 29, 2023
Nestrat pracu vzdelavaj sa kurz anglictiny Bratislava
NESTRAŤ PRÁCU VZDELÁVAJ SA
apríl 12, 2023

Ak angličtina nie je vašim rodným jazykom, tak už len myšlienka na pohovor v angličtine môže byť pre vás stresujúca. Pri pohovore je však dôležité pôsobiť sebavedomo a rozvážne. V tomto článku vám prinášame niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť pri príprave.


POHOVOR V ANGLIČTINE - TIPY AKO SA NAŇ PRIPRAVIŤ:


1) OBKLOPTE SA ANGLIČTINOU

Skúste sa doma rozprávať po anglicky. Cvičte svoje jazykové zručnosti každý deň a snažte sa rozprávať v angličtine s kamarátmi alebo rodinou, ktorí vedia hovoriť po anglicky. Počúvajte hudbu v angličtine, čítajte knihy, články a pozerajte filmy v angličtine. Budete sa tak cítiť v angličtine sebaistejšie a jazyková bariéra sa vám bude zdať o kúsok menšia.


2) ZISTITE SI INFORMÁCIE O FIRME


Vygooglite si čo najviac informácií o firme, v ktorej sa budete uchádzať o pracovné miesto. Zistite si v akej oblasti pôsobia, aké produkty alebo služby ponúkajú, kto sú ich zákazníci, aké sú ich hodnoty, firemná kultúra a ciele. Poznanie tohto druhu informácií o firme vám môže pomôcť vyzerať ako usilovný uchádzač, ktorý sa aktívne zaujíma o firmu a je pripravený na pracovný pohovor. Zistite si, aká slovná zásoba sa používa v súvislosti s pozíciou o ktorú sa zaujímate, aby ste boli pripravení na odbornú angličtinu.


3) DRILUJTE TYPICKÉ OTÁZKY

Pohovor v angličtine má zväčša štruktúru rovnakú ako v slovenčine. Pozrite si na internete typické postupy pohovorov a scenáre ako by sa mohli odvíjať. Skúste si predstaviť otázky, ktoré by vám mohli položiť. Napríklad: Povedzte nám niečo o sebe? Prečo ste sa rozhodli uchádzať sa o túto pracovnú pozíciu? Aké sú vaše silné a slabé stránky? Akým spôsobom riešite problémy ? Akým prínosom pre nás môžete byť? Aké sú vaše doterajšie pracovné skúsenosti? Prečo ste odišli z predchádzajúceho zamestnania? Aké sú vaše koníčky? Máte na nás nejaké otázky? Spíšte si všetko na papier.


4) UISTITE SA, ŽE VÁŠ ŽIVOTOPIS NEOBSAHUJE GRAMATICKÉ CHYBY


Urobte všetko, čo je vo vašich silách, aby ste urobili skvelý prvý dojem a minimalizovali množstvo chýb. Dajte si skontrolovať gramatické a pravopisné chyby v životopise a vo vašom pripravenom cvičnom texte o vás English native speakerovi.


5) PRECVIČTE SI PRIEBEH POHOVORU


Precvičte si svoj pohovor v angličtine s priateľom alebo niekým z rodiny, ktorý hovorí dobrou angličtinou a môže vám dať kvalitnú spätnú väzbu. Ak nikoho takého doma nemáte, kontaktujte profesionálov. Lektori angličtiny dnes ponúkajú vrámci individuálnych kurzov angličtiny aj prípravu na pohovor v angličtine. Pomôžu vám s tvorbou zložitejších vetných konštrukcií a opravia vás pri zlej výslovnosti. Naši lektori English native speakers majú s individuálnou prípravou na pohovor bohaté skúsenosti. Na väčšine pohovorov kandidát musí hovoriť o sebe, svojom vzdelaní, predchádzajúcich zamestnaniach, skúsenostiach a schopnostiach. Okrem toho budete musieť ovládať úlohy a zodpovednosti vyžadujúce sa na pracovnej pozícií, o ktorú sa uchádzate. Dve alebo tri sedenia v angličtine s profesionálom vám dokážu zdvihnúť sebavedomie a vyšperkovať váš prejav k dokonalosti.


6) NÁJDITE SI SVOJE TEMPO PREJAVU


Štúdie ukazujú, že rýchlosť rozprávania kandidáta je pre človeka, ktorý vedie pohovor najväčším ukazovateľom nervozity. Myslite predtým než prehovoríte. Určite nechcete koktať pri prvých slovách odpovede na položenú otázku. Kvalitná príprava zredukuje impulzívne nepremyslené odpovede na minimum.


7) POČÍTAJTE S MOŽNOSŤOU ONLINE POHOVORU A PRIPRAVTE SA NAŇ

V praxi sa často stáva, že je úvodný pohovor v angličtine sa uskutočňuje cez online platformy ako Zoom, Teams, Skype, Meet alebo jednoducho cez telefón. V každom prípade sa uistite, že počas telefonátu nebudete ničím vyrušovaný (prepnite všetku elektroniku do tichého režimu, zoberte deti a domáce zvieratá von, povedzte spolubývajúcim, aby nevstupovali do vašej izby atď.). Ak ide o pohovor cez videohovor upracte oblasť viditeľnú vašou webovou kamerou. Majte po ruke papier s poznámkami. V prípade videohovoru ich skúste nalepiť na stenu za kameru, aby ste sa nepôsobili tak, že čítate a pozeráte sa stále dole na stôl. Uistite sa, že je vaše internetové pripojenie stabilné. Precvičte a nasimulujte si cvičný pohovor v angličtine s niekým cez videohovor. Zvyknete si tak na znenie angličtiny cez telefón, ktoré môže byť náročnejšie v porovnaní s osobným stretnutím.


8) VYHNITE SA NEDOROZUMENIAM


Pozorne počúvajte. To platí dvojnásobne v prípade, ak máte pohovor v angličtine, ktorá nie je vaším materinským jazykom. Ak napriek dôslednej príprave na pohovor v angličtine nerozumiete nejakej otázke, vždy radšej požiadajte o vysvetlenie. Nesnažte sa odpovedať na otázku, ktorej nerozumiete. Vyhnete sa tak trápnej situácií a horšiemu hodnoteniu zo strany personalistu.


9) VYTVORTE POZITÍVNY DOJEM


Aj keď počas pohovoru v angličtine nedokážete vysloviť každé jedno slovíčko dokonale, mali by ste byť pozitívne naladení. Mali by ste sa snažiť čo najlepšie zapôsobiť na osobu vedúcu pohovor – jedným zo spôsobov ako zapôsobiť je pozitívny prístup k životu. Buďte milí, usmievajte sa, potraste mu rukou, vymieňajte si komplimenty. Demonštrujte to aj neverbálnymi prostriedkami, pretože tie vôbec nevyžadujú jazyk. Ak aj potrebujete prediskutovať „negatívne“ informácie (napríklad prečo vás prepustili z práce), nemali by ste pôsobiť smutne. Namiesto toho nájdite spôsob, ako premeniť túto negatívnu udalosť na niečo dobré.


Pohovor v angličtine je určite výzvou, ak však nepodceníte prípravu, môže vám otvoriť dvere k zaujímavým a rôznorodým pracovným ponukám, ktoré by ste vo svojom rodnom jazyku márne hľadali. A to je dostatočne silná motivácia.

Buy now